Miasto HEL

  Witamy w mieście Helu.
Miasto Hel
Rezydencja RP
Historia
Turystyka
Turystyka
Aktualności
Informator
Ratusz
Bezpieczeństwo
Galeria Zdjęć
Linki
Kontakt
Księga Gości


Niewiele jest w Europie tak pięknie położonych miejsc jak Hel. Najbardziej morskie miasto Polski - usytuowane na cyplu Półwyspu Helskiego i z trzech stron otoczone wodami Bałtyku - każdego roku przyciąga tysiące turystów swoimi walorami rekreacyjno-wypoczynkowymi. Hel jest najstarszym miastem w powiecie puckim, bowiem już ok. 1260 r. uzyskał prawa miejskie nadane przez księcia gdańskiego Świętopełka. W XV w. miasto znalazło się w jurysdykcji hanzeatyckiego Gdańska, z którym przez długie wieki wiązały go stosunki handlowe. Na przełomie wieku XIX i XX uzyskał status kąpieliska bałtyckiego, co sprawiło, że obok znaczenia gospodarczego dostrzeżono w nim również walory turystyczne. W 1920 r. Hel znalazł się w granicach Rzeczpospolitej i od tej pory
w tym właśnie miejscu zaczyna się Polska.

Bardzo szybko Hel stał się popularnym kurortem wypoczynkowym. Unikalne walory klimatyczne, przyrodnicze i krajobrazowe przyciągały letników z całej Polski, szukających wypoczynku i rekreacji. Wyjątkowe położenie w centralnym rejonie Zatoki Gdańskiej uczyniło z Helu również idealny ośrodek badawczy. W 1923 r. z inicjatywy Uniwersytetu Poznańskiego powstało Morskie Laboratorium Rybackie, pierwsza polska naukowa placówka badań biologii morza. Dała ona początek dzisiejszej Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, słynącej z jedynego w naszym kraju fokarium.

<IMG SRC="mapka.jpg" WIDTH=150 ALIGN=left HEIGHT=150 BORDER=0> W okresie międzywojennym wzrosło również strategiczne znaczenie Helu, który wybrany został na bazę morską floty wojennej, z rozbudowanym systemem stanowisk obrony artyleryjskiej. Podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r. Garnizon Hel, dowodzony przez komandora Włodzimierza Steyera, najdłużej w Polsce odpierał ataki z lądu, morza i powietrza, pomimo znacznej przewagi sił wroga. Za bohaterską obronę odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militarii.
made by SEMWIT / StudioFX

© 2002 Urząd Miasta w Helu